Pokyny pro zpracování bakalářských a diplomových prací

Zde uvedené informace jsou míněny jako pomoc při zpracování a sepisování bakalářské či diplomové práce. V rozumné míře se vztahují i na zprávu k bakalářskému nebo diplomovému projektu.

Doporučený postup

  1. Ujasnit si se školitelem téma - cíl práce, co je potřeba pro splnění cíle nastudovat a co samostatně zpracovat, předpokládané metody řešení problému. Není nutné rigidně se držet témat nabízených na webu, témata lze upravit, doplnit či úplně vytvořit podle zájmů studenta (v rámci kompetencí školitele).
  2. Začít pracovat včas. Dopředu si vyhradit čas na vlastní sepisování práce - alespoň měsíc pro b-projekt, BP a d-projekt, nejméně dva měsíce na DP. Možná si myslíte, že text napíšete rychleji, ale vemte v úvahu, že pročtení textu školitelem může trvat týden nebo déle, a že vy potom ještě potřebujete spoustu času na opravy.
  3. Nečekat, že ke konzultacím vás bude tlačit školitel. Na vysoké škole je iniciativa na straně studenta, poslání školitele je věnovat se zodpovědně studentovi, který o to má zájem.
  4. Při vlastním sepisování práce nejprve sepsat osnovu práce (např. ve formě názvů kapitol a z nich automaticky vytvořeného obsahu), poté jednu cvičnou kapitolku (u b-projektu či BP stačí pět stránek, u d-projektu či DP kolem deseti) a konzultovat se školitelem. Když je vše jasné, je možné sepsat první vážnou verzi práce. Prosím neposílat ke čtení nástřely textu, u kterých sami dobře víte, co všechno je ještě nutné opravit, doplnit a předělat. Důkladné pročtení a opřipomínkování práce zabere spoustu času, a kromě výjimečných případů to budu dělat pouze jednou - tak si dobře rozmyslete, u které verze o to stojíte!

Struktura práce

Text BP/DP typicky obsahuje abstrakt, úvod do problematiky, vlastní text (teoretická část, vlastní práce, rozděleno do několika kapitol), závěr s diskuzí a hodnocením. Doporučuji začít s textem a až na závěr napsat úvod, závěr a abstrakt (které by měly být napsány nejlépe - při prvním čtení si každý prohlédne právě tyto části).

Citování zdrojů

U KAŽDÉHO výsledku, obrázku, formulace, vztahu či rovnice, které nejsou obecně známy a které nejsou vaší vlastní prací, je třeba řádně uvést pramen informací. Pro psaní odborného textu existuje velké množství citačních systémů. Pro účely BP/DP doporučuji držet se normy ČSN - viz například stránky Jak citovat na webu Ústřední knihovny ČVUT. Je NAPROSTO NEPŘÍPUSTNÉ kopírovat celé části textu či používat automatické překlady z angličtiny (zejména vás varuji před texty z Wikipedie). Co se týče přejatých obrázků, situace je sporná. Můj názor je, že je možné v přiměřeném rozsahu používat obrázky z webu, pokud je citován zdroj. Použitím nascanovaných obrázků z článků nebo knih bez výslovného souhlasu nakladatelství je už ovšem porušením copyrightu, i když je původní dílo správně citováno.

Úprava práce

Text patkovým písmem zarovnaný do bloku, neobtékané centrované obrázky. Kompletní požadavky a doporučení lze nalézt v oficiálním dokumentu FM (viz odkazy). Pokud text obsahuje krátké výpisy kódu, odlišit vhodným monospace fontem (Courier, Lucida, Monospace ..)

Nástroje pro psaní BP/DP

Další důležité poznámky



Užitečné zdroje

  1. Kurz informační výchovy ČVUT - jak vyhledávat, zpracovávat a citovat informační zdroje.
  2. Oficiální publikace FM TUL ke psaní BP/DP.
  3. Jak psát vysokoškolské závěrečné práce - ze sekce "Podpora studia" na stránkách Ústřední knihovny ČVUT.
  4. Pokyny FBMI ČVUT - pro inspiraci. Zejména užitečné jsou stránky 11-13.